A legnagyobb akvarista webáruház vagyunk Magyarországon.

Növényi akvárium világítás

Miért fontos a világítás?

A fény elengedhetetlen a növények számára. És nem csak a természetes akváriumokban, hanem a Föld összes növénye számára. Minden növény a levelei felületén keresztül kap fényt, és fotoszintézist végez. A fotoszintézis során a növények glükózt termelnek. De ehhez CO2-re, vízre és fényre van szükségük. Melléktermékként oxigén keletkezik. A fotoszintézis nemcsak a növények egészséges növekedéséhez fontos, hanem éltető oxigént is biztosít a halaknak és a garnéláknak.

Az akvárium feletti világításnak ugyanaz a funkciója, mint a természetben a napnak. A napfény használata természetes akváriumunkban nagyon nehézkes lenne. Először is, a fény hossza miatt - a trópusokon még mindig ugyanaz, és az intenzitást is nehéz lenne elérni. Ha viszont túl sok lenne a fény, az algák szaporodnának el. Ezért elengedhetetlen a mesterséges világítás. Nem csak a növények számára fontos, további feladata az akvárium szépítése. Ha az akvárium fölé piros fénycsövet helyeznénk el, a megjelenés valószínűleg egyáltalán nem lenne szép, és főleg természetellenes lenne.



Akvárium világítás növények számára

A világításnak olyannak kell lennie, hogy elegendő minőségi fényt biztosítson a növényeknek, és egyben szép legyen a végeredmény is. Az izzók által általában előállított fehér szín valójában három alapszínből áll. Vörös, zöld és kék színből. Ezért nem minden fénycső (vagy izzó, LED világítás stb.) azonos színű. A fény a színkeveréstől függ. A vörös fény nem nagyon alkalmas, mert a vízoszlopban veszít intenzitásából. Éppen ellenkezőleg, a kék szín nagyon alkalmas a növények számára, és nem vész el a vízoszlopban. Ha azonban a világítás csak kék színű fényt bocsátana ki, az akvárium látványa kellemetlen lenne. Ezért keverik piros és zöld színekkel.

Fény a növényes akváriumba - fénycsövek, izzók és kisülőlámpák az akváriumba

Azokban az elrendezésekben, ahol a tartályt sűrűn kívánja beültetni növényekkel, elengedhetetlen, hogy elegendő fényt biztosítson. Egyes növényfajták nagyobb fényintenzitást igényelnek, mint mások. Ilyenkor figyelembe kell vennünk az igényesebbek igényeit és kellő fénnyel kell ellátnunk őket. A fényre kevésbé igényes növényeket a nagyobb fénymennyiség sem károsítja. A klasszikus izzók általában az akvárium fölé rögzíthetők (pl. négy 20 W-os izzó egy 60 cm hosszú akváriumhoz, hat 32 W-os izzó egy 90 cm-es akváriumhoz stb.). Ha halogén világítás mellett dönt az akváriumban, egy 150 W-os lámpa elég lesz egy 90 cm-es tartályhoz. A klasszikus izzók és a halogén világítás eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Míg izzós lámpáknál nem látunk árnyékot a növények alatt, addig halogén világításnál igen. Az egyéni ízléstől függ, hogy melyik típust választja.



LED akvárium világítás

Manapság azonban a legtöbb akváriumot takarékossági és kiváló színvisszaadási okokból LED-lámpákkal világítjuk meg. És hogyan válasszunk megfelelő fényerősségű LED-lámpát az akváriumba? Vegyük az akvárium teljes térfogatát, és szorozzuk meg 0,3-as tényezővel. Ez által megtudjuk a világítótest teljesítményét W-ban. Az igényes növények esetén 0,6-os tényezővel is számolhatunk. Például így egy 60l-es akváriumba kb 20-35W LED világítást választunk.

LED világítás típusai - LED fénycsövek és LED szalagok az akváriumba

Manapság már nincs nagy jelentősége a LED-szalagokkal, LED-fénycsövekkel foglalkozni, mivel már kész lámpákat gyártanak, amelyek ugyanannyi pénzbe kerülnek, és alumínium profillal hűtöttek. Ha egy közönséges LED-szalagot helyez az akvárium fölé, az nagyon felforrósodik, és hamarosan elromlana.

Tehát mi a legjobb fény az akváriumi növények számára?

Mindenképpen ajánljuk a LED világítást, egy akváriumba tervezett kész lámpát, amely megfelelő spektrummal rendelkezik. A Sinkor és Chihiros márkájú lámpák nagyon jó eredményeket érnek el.

Akvárium éjszakai megvilágítása

A jobb LED lámpákhoz egy LED vezérlő is tartozik, aminek köszönhetően beállítható, hogy melyik LED szín világítson. Ily módon könnyedén beállíthatja az éjszakai világítást és a holdfényt szimuláló kék diódák fényét.



A világítás rögzítése

A növényi akvárium fölé rögzítésének legjobb megoldása az, ha az akvárium oldalfalaira helyezi el, vagy felakasztja fölé a világítótestet. Köszönhetően annak, hogy nem használunk akváriumtetőt, szépen látható a vízfelület. Ez lehetővé teszi olyan gyökerek használatát is, amelyek kilógnak az akváriumból. Egy ilyen nyitott akvárium nemcsak jobban néz ki, de praktikusabb is a napi karbantartás szempontjából, például a halak etetése, tápanyag adagolása és növények nyírása szempontjából.

Világítási idő – mennyi ideig érdemes világítani az akváriumban?

A természetes akváriumokban a világítás optimális hossza napi 8-10 óra. A rövidebb idő kedvezőtlenül hat a növényekre, ellenkezőleg, a hosszú idő jót tesz az algáknak. Ideális időzítő használata, amely biztosítja, hogy a lámpák minden nap automatikusan felkapcsoljanak, este pedig lekapcsoljanak.

Itt talál egy tesztet a piacon lévő egyedi LED világításokról: https://www.invitalpet.hu/a-nagy-teszt-es-a-led-akvariumi-fenyek-osszehasonlitasa-a-par-merovel

Szerezzen előnyöket

Csatlakozzon a Facebook-oldalunkhoz, és jusson hozzá kedvezményekhez, tájékoztatásokhoz cikkekről és használati utasításokról, praktikus tippekhez és sok más egyébhez

Itt csatlakozhat

Az INSTAGRAMON is megtalálhatóak vagyunk

Instagramunkon, napi rendszerességgel adunk közzé érdekes tartalmakat, mint a kedvezmények, tippek, videók és más egyebek. Csatlakozzon Instagram-oldalunkhoz, és semmiről nem marad le.

Itt csatlakozhat