🔥KEDVEZMÉNY: Sinkor világítás Több infó 02n 18ó 03p 34m

A legnagyobb akvarista webáruház vagyunk Magyarországon.

Hogyan hozzuk működésbe a külső akváriumi szűrőt

Ebben a cikkben átvesszük, hogyan telepítsük és tartsuk karban helyesen az akváriumi szűrőnket. Vannak bizonyos törvényszerűségei, amelyek nagyban hatással lehetnek a hatékonysághoz.

A szűrőbaktériumok és a szűrő biológiai működébe léptetése

Az akvárium szűrés nemcsak a mechanikai szűrésre van hatással, hogy eltávolítsa a látható szennyeződéseket, hanem a biológiaira is, amely észrevétlenül tisztítja a vizet. A vizet az ún. szűrőbaktériumok tisztítják, amelyek leülepednek a szűrőben, és a mérgező hulladékanyagokat, mint pl. az ammónia és a húgysav, ártalmatlan anyagokká változtatják, amelyek eltávolíthatóak a vízcserével.

Minél több szűrőanyagot telepítünk meg a szűrőben, annál hatékonyabb lesz a szűrés. Hogyan biztosítható a lehető legtöbb baktérium a szűrőben a beüzemelés után:

1. A szűrőben lévő baktériumok maguktól megtelepednek kb. 5 hét alatt. Azonban ezt meggyorsíthatja a baktériumkultúra is. Az akváriumvízbe öntésük után 1 hét alatt megtelepednek a szűrőben. Javasoljuk adagolásukat minden szűrőtisztításkor. Nagyon minőségiek a EasyLife EasyStart baktériumok.
2. Amennyiben már működőképes szűrője van, helyezzen a szűrőbe szűrőanyagokat, majd adjon hozzá baktériumokat a palackból.
3. A szűrőt soha ne kapcsolja ki éjszakára. A baktériumoknak a szűrőben oxigénre van szükségük, ami már egy órával később fogyni kezd a szűrő kikapcsolása után, ekkor a baktériumok gyorsan pusztulni kezdenek. Amennyiben szűrőt éjjel kikapcsolná, soha nem képződnének baktériumok, a mérgező anyagok pedig lebomlanának a vízből.
4. Az első 4 héten a szűrő nem működik 100%-on, ezért gyakrabban le kell cserélni a vizet vagy nem tartható sok hal az akváriumban. A folyékony baktériumok az egész folyamatot nagyban felgyorsítják.

Milyen szűrőanyagok használhatóak és hogyan helyezzük el őket a szűrőben

A szűrőanyagok kiválasztásának célja a lehető legjobb környezet biztosítás a szűrőbaktériumoknak, és hogy a lehető legtöbb juttatható legyen a szűrőbe. Az anyagok között nagy különbség van abban, mennyi juttatható bele azakváriumba. A teljesen porózus anyagokba, mint a szűrőszivacs, jóval több baktérium juttatható, mint pl. a kerámiagyűrűkbe, mivel a gyűrűkben a baktériumok csak a gyűrű felületén lehetnek, míg a szivacsban a baktériumok rejtetten vannak jelen pl. üregekben. Még ennél is több baktérium helyezhető el a porózus szűrőanyagokban. Ezek a szűrőközegek néhányszorosan több teret nyújt a baktériumoknak, mint a szivacsok. A porózus közegek nem változnak, elég akváriumvízzel átöblíteni ezeket a szűrő tisztításakor. Hogyan járjunk el tehát:

1. A szűrőbe néhány szűrőközeget lehet elhelyezni, mint pl. a EHEIM SubstratPro szűrőmédium. Ez a szűrő szíveként fog működni, és itt lesz elhelyezve a legtöbb baktérium.
2. Hogy ezt a porózus médium ne teljen meg szennyeződésekkel, helyezzen el először szűrőszivacsot vagy kerámiagyűrűt a szűrőben, amely felfogja a legdurvább szennyeződéseket is, ugyanis a porózus anyagokat viszonylag tisztán kell tartani.
3. Utolsó lépésként választhat fehér szűrővattát. Ez eltávolítja a legfinomabb mechanikai szennyeződéseket. A vattát rendszeresen újra kell cserélni.

Hogyan tartsuk karban és tisztítsuk a szűrőt

Hogy a szűrő állandóan helyesen működhessen, rendszeresen tisztítani kell és elvégezni a karbantartást. Javaslatunk:

1. 3-4 havonként egyszer a szűrőt ki kell nyitni az akváriumban, vödörben átmosni minden szűrőközeget. Jobb akváriumvizet használni, hogy a klór ne tegye tönkre a belül lévő baktériumokat. A kényelmesebb kezelés érdekében szűrőhálókat használhat.
2. Amennyiben szűrővattát használ, cserélje ki újra. A többi szűrőanyagot nem kell újra cserélnie, elég beáztatnia.
3. Ezzel egyidőben szerezzen be kefét a tömlők tisztításához, húzza keresztül a szűrő tömlőjét. Ezzel nagyban segíthet fenntartani az elegendő áramlást a szűrőben, amely csökkenti a szennyeződések mennyiségét a tömlőkben. A tömlőket hozzárögzítheti a szűrőhöz vagy a fixátorokhoz, ha tart attól, hogy kicsúsznak.
4. Félévente egyszer nem rossz ötlet kihúzni a rotort és kitisztítani kefével, mindenestre minden szűrőnyitáskor kenje meg a fő fejtömítést ezzel a tubusos szilikonnal.

Szerezzen előnyöket

Csatlakozzon a Facebook-oldalunkhoz, és jusson hozzá kedvezményekhez, tájékoztatásokhoz cikkekről és használati utasításokról, praktikus tippekhez és sok más egyébhez

Itt csatlakozhat

Az INSTAGRAMON is megtalálhatóak vagyunk

Instagramunkon, napi rendszerességgel adunk közzé érdekes tartalmakat, mint a kedvezmények, tippek, videók és más egyebek. Csatlakozzon Instagram-oldalunkhoz, és semmiről nem marad le.

Itt csatlakozhat