🔥KEDVEZMÉNY: Sinkor világítás Több infó 02n 11ó 48p 14m

A legnagyobb akvarista webáruház vagyunk Magyarországon.

Az akvárium vízének milyen paramétereit kell ismernünk és mit kell rendszeresen ellenőrizni

Az ügyfeleink gyakran azt a kérdést teszik fel, hogy milyen vízparamétereket kell ismerni, mi az ideális értékük, és milyen gyakran kell ezeket a paramétereket vizsgálni. A következő bekezdésekben megpróbálunk megmagyarázni egy-egy vízparamétert, és megválaszolni a leggyakoribb kérdéseke


A víz pH értéke

Ez valószínűleg a legismertebb adat az akvaristák körében. A víz pH értéke határozza meg, hogy mennyire savas a víz. A csapból általában 7 körüli vagy annál valamivel magasabb pH értékű víz folyik.

Milyen is az ideális pH érték? Az legfőképpen az akváriumban tenyésztett halaktól függ. Ha az akváriumi kereskedelemben kapható halakkal rendelkezik, általában nem járhat rosszul, amíg az akvárium vízének pH értéke 7 körül van. Egyes halfajok azonban 6 körüli pH értéket igényelnek, ami kicsit savasabbá teszi a vizet. Ezzel ellentétben az Afrikai tavakból származó halak 8 körüli pH értékű vizet igényelnek. A megfelelő pH értéket a halak atlaszából tudhatják meg.

Ha a növények termesztése az elsődleges szempont, akkor tartsa a pH-értéket 6,5 körül, mivel ez az a pH-érték, amelynél a tápanyagok a legkönnyebben hozzáférhetők a növények számára.


Teljes GH keménység és a KH karbonát keménység

Ez az információ elengedhetetlen, ha olyan halakat tenyészt, amelyeknek csak lágy vagy kemény vízre van szükségük, vagy ha célzottan tenyészt halakat.

A növények esetében ez nem igazán számít, bár igaz, hogy a növények inkább az alacsonyabb keménységű vízben fejlődnek.

Nem tartjuk túl fontosnak a víz vizsgálatát ezekre a paraméterekre, mivel a mért értékkel úgysem tudunk sokat kezdeni. Vagy csak kemény vagy lágy víz folyik a csapból. Ebből az okból elegendő a legolcsóbb tesztek használata.


NO2 nitrit

A nitritek rendkívül veszélyesek a halakra, és már kis mennyiségben is halpusztulást okozhatnak a vízben. Olyan akváriumokban fordulnak elő, ahol a szűrő nem működik megfelelően, vagy újonnan létrehozott akváriumokban.

A víz No2-nitrit tesztelését csak újonnan létrehozott akváriumban javasoljuk, vagy ha a halak hirtelen elkezdenek pusztulni. A nitritek egyáltalán nincsenek jelen a jól karbantartott, jó szűrésű akváriumokban.


Ammónia

Az ammónia alapjában véve nagyon hasonlít a nitritre. Csak ugyanolyan körülmények között fordul elő, mint a nitrit. Ismétlem, ez rendkívül veszélyes a halakra. Koncentrációja megnőhet, ha túltápláljuk, ha a szűrő nem működik megfelelően, vagy ha új, nem telepített akváriumról van szó.


NO3 nitrátok

A nitrát értéke 5-25 mg/l értékben mozoghat. Ha ennél több, az károsíthatja az érzékenyebb halfajokat. Ha ez az érték 5 mg/l alatt van, akkor gond van a növények növekedésével, mivel a növényeknek nitrátra, mint tápanyagra van szükségük a növekedéshez.

Ha a szint alacsonyabb, akkor nitrogéntrágyával kell dúsítani; ha magasabb, akkor több vízcserét kell végezni, csökkenteni kell a halak számát az akváriumban, vagy ösztönözni kell a növényeket a növekedésre, hogy elfogyasszák a felesleges nitrátot.

A nitrátok mérése jó minőségű tesztekkel ajánlott.


PO4 foszfátok

A foszfátot csak akkor kell mérni a telepített akváriumokban, ha az akvarista foszfát hiányra gyanakszik. Ez egy fontos tápanyag a növények számára.

Az átlagos akvarista számára azonban nem érdemes tudni ezt az adatot. A legjobb foszfátvizsgálat egyértelműen a JBL PO4 teszt. A többi olcsó teszt nem működik.


CO2 teszt

Ez a teszt csak azok számára alkalmas, akik a növények jobb növekedése érdekében a vizet CO2-vel dúsítják. Mások számára ez a vizsgálat szükségtelen. Azoknak az akvaristáknak azonban, akik CO2-t adnak hozzá az akvárium vízéhez, ez egy abszolút fontos teszt. Ellenkező esetben túl sok vagy túl kevés CO2-t juttathatnak az akváriumba.

A leggyakrabban forgalmazott és a legjobb CO2 teszt az ún. drop checker. Ez egy üveg edény amelybe INVITAL folyadék kell csepegtetni, és az megváltoztatja a színét. A szín szerint meghatározhatja a CO2 mennyiségét a vízben.

Természetesen más vízparamétereket is lehet vizsgálni, de ezeket nem tartjuk lényegesnek, és az akvaristáknak csak különleges esetekben kell ismerniük.

Szerezzen előnyöket

Csatlakozzon a Facebook-oldalunkhoz, és jusson hozzá kedvezményekhez, tájékoztatásokhoz cikkekről és használati utasításokról, praktikus tippekhez és sok más egyébhez

Itt csatlakozhat

Az INSTAGRAMON is megtalálhatóak vagyunk

Instagramunkon, napi rendszerességgel adunk közzé érdekes tartalmakat, mint a kedvezmények, tippek, videók és más egyebek. Csatlakozzon Instagram-oldalunkhoz, és semmiről nem marad le.

Itt csatlakozhat